SAZPS.sk

Pages

Categories

Search

Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov
Slovak Association of Visually Impaired Athletes

správy

NEPREHLIADNITE

FOTOGALÉRIA

SAZPS.sk
SAZPS.sk
SAZPS.sk
SAZPS.sk
SAZPS.sk
SAZPS.sk
SAZPS.sk
SAZPS.sk
SAZPS.sk

VIDEOGALÉRIA

NOVINKY

27. celoslovenský turistický zraz SAZPŠ

22. júl 2019

V dňoch 27. – 30. júna 2019 sa konal už 27. celoslovenský turistický zraz nevidiacich a slabozrakých športovcov Slovenska pod záštitou SAZPŠ.

Do krásneho prostredia chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty prijalo pozvanie 48 turistov z 8 klubov (Bratislava, Košice, Rosina, Nitra, Levoča, Šintava, Šaľa, Martin). Ďalšie 3 miesta doplnili naši traséri z neďalekej obce Dubová. Hneď na začiatku treba povedať, že boli skvelí, veľmi ochotní a skromní ľudia s citom a pochopením pre náš handicap. Hlavným organizátorom celého podujatia boli turisti ŠK Dinosaurus Bratislava na čele s Vierkou Bulkovou a jej štábom.

Stretnutie všetkých účastníkov zrazu bolo na trnavskej železničnej stanici, odkiaľ sa všetci presunuli objednaným autobusom na chatu Fugelka, kde bol zabezpečený program, strava a nocľah na štyri dni.

Vo štvrtok po zvítaní a ubytovaní bol slávnostný nástup v miestnej jedálni a spoločenskej sále v jednom. Na začiatku bola vyvesená vlajka SAZPŠ, zaznela štátna hymna SR a potom nasledovali uvítacie reči z úst hlavnej organizátorky Vierky Bulkovej, riaditeľa podujatia a predsedu komisie turistiky SAZPŠ Stanislava Novotného, hlavného traséra Petra Moravčíka a prevádzkara chaty Gerharda Hrabovského. Na diaľku zraz pozdravil aj predseda SAZPŠ Mgr. Peter Ďuroška, ktorý sa s ďalšími športovcami zúčastnil Európskych športových hier mládeže vo fínskom Pajulahti. Počas celého zrazu bola zabezpečená aj zdravotná služba z vlastných radov. Štvrtkový večer bol pohodový, plný starých aj nových stretnutí.

V piatok po raňajkách sa už išlo naostro. Nástup pred chatou a rozdelenie turistov do troch skupín A,B,C podľa výkonnosti predznamenalo, že trasy sú krásne, ale náročnosť im nechýba. Všetci turisti boli upozornení, aby absolvovali trasu, ktorá zodpovedá ich schopnostiam a kondícii. Dá sa povedať, že všetci si vybrali správne. Na trasách počas dňa bolo veľa krásnych zastávok a vrcholov. Pre ilustráciu sa oplatí spomenúť Zochovú chatu, Tisové skaly, Zajačí jarok, Červený kameň, Medvediu skalu, rozhľadňu Kukla, či Komárku. Z trás sa vrátili všetci včas a bez úrazu späť na Fugelku. Po hygiene a večeri turistov čakala večerná opekačka pri táboráku. Všetko to umocnili akordy z gitary Mirka Gardiána a spontánny spev. Nastal čas oddychu po náročnom dni.

Sobota v podstate kopírovala predchadzajúci deň a trasy boli hádam ešte krajšie a náročnejšie. O ich dĺžkach zámerne nie je reč, no je jasné, že A-čkári si dali dobre do nosa a nezaostali ani na trasách B a C. Víťazmi boli totiž všetci, ktorí prišli a podporili toto krásne podujatie. Z každej strany bolo cítiť spolupatričnosť, priateľstvo a ochotu vypočuť si toho druhého. Počas celého podujatia nám prialo aj teplé a slnečné počasie. Nedostatky a nedorozumenia? Boli tiež, ale na tie už dávno všetci zabudli. Aj v sobotu sa z trás vrátili všetci zdráví a plní krásnych zážitkov. Po večeri prišla zraz pozdraviť bratislavská kapela Rokoko, na čele s jej frontmanom Petrom Kollerom. Zábava sa pretiahla skoro až do polnoci a aj keď sa niektorým žiadalo viac ľudoviek, nakoniec to všetko dobre dopadlo. Po dlhom dni dobre padlo pár hodín spánku.

Nedeľné ráno malo tiež svoje čaro. Po raňajkách sme sa pobalili, vypratali izby a potom sme sa už vrátili v rámci športového dopoludnia na chvíľu do detstva. Vedomostný kvíz, triafanie loptičkou na cieľ, či orientácia so zaviazanými očami vyčarovali na nejednej tvári úprimný úsmev.

Sladkosti sú rozdané, ceny rozdelené. Čaká nás ešte spoločný obed a po ňom presun autobusom späť do Trnavy, odkiaľ už každý naberie ten svoj smer domov.

A na záver? Jedno obrovské poďakovanie všetkým dobrým ľuďom, ktorí akýmkoľvek spôsobom podporili toto tradičné turistické podujatie. Tak teda DOVIDENIA, priatelia, o rok v Jasenskej doline pri Martine na tom ďalšom, už 28.ročníku.

Text a foto: Stanislav Novotný


1. 27. celoslovenský turistický zraz SAZPŠ

KALENDÁR

FACEBOOK

PARTNERI

 
image
image
image
image
image