NEPREHLIADNITE
FOTOGALÉRIA
VIDEOGALÉRIA
NOVINKY
Ak to nejde v zime, skúste to v lete
05. október 2021Leto nám skončilo a my sa obzeráme, čo sme stihli a zažili. Richard Holenda je členom slovenského juniorského paraalpského lyžiarskeho tímu, no za zimnú sezónu toho veľa nenalyžoval kvôli tzv. covid obmedzeniam. Začiatkom leta sme plánovali jeho letnú prípravu a hľadali možnosti, ako tú zimnú sezónu aspoň čiastočne nahradiť.
Vodné lyžovanie.
Aj keď nie je identické ako zimné po stránke techniky lyžovania, ale svalové partie pripraví dokonale. Začali sme hľadať informácie, kontakty a možnosti. Na internete sme navštívili stránku medzinárodnej federácie vodného lyžovania a wakebordingu, kde sme sa dočítali, že aj zrakovo znevýhodnení majú svoje súťaže.
Stručne Vám priblížime vodné lyžovanie.
Súťaží sa v troch disciplínach a to: slalom, skok na lyžiach z mostíka s asistentom a triky. Nie je podmienkou, že jeden súťažiaci musí súťažiť vo všetkých disciplínach. Každá disciplína sa vyhodnocuje osobitne, ale aj všetky dokopy ako trojkombinácia. Na každú disciplínu sú určené iné lyže.
Slalom sa jazdí za motorým člnom, ktorý ťahá lyžiara na lane. Je to najnámahavejšia disciplína z týchto troch. Na člne je kolík, na ktorý je navlečené lano a pozičné zariadenie, ktoré sníma polohu lana-uhol od osi jazdy člna. Ak lyžiar dosiahne požadovaný uhol, pozičné zariadenie mu to oznámi zvukovým signálom a lyžiar vykoná obrat okolo pomyselnej bójky a ide na druhú stranu. Takto sa to opakuje 6 krát. Samozrejme na začiatku je signál vstupu a na záver signal výstupnej brány. To všetko musí lyžiar absolvovať v danom čase. Minimálna rýchlosť je pri mužoch 31 km/h a maximálna 58 km/h. Od tejto rýchlosti sa odvíja aj čas, za ktorý musí jednotlivé bójky zvládnuť lyžiar. Pri rýchlosti 58 km/h je to 16,16 sekúnd. Ak zvládnu viacerí jazdci prejsť všetkých šesť bójok pri rýchlosti 58 km/h, tak sa skracuje lano a to z 18,25m postupne na 16,00m, 14,25m, 13,00m, 12,00m, 11,25m. Kto najdlhšie vydrží, ten vyhráva. Rekord drží Daniele Cassioli z Talianska divízia V1/úplne nevidiaci/ výkonom jedna bójka pri rýchlosti 58 km/h s lanom dlhým len 11,25 m. Poviem Vám, to je veľký výkon aj pre vidiacich lyžiarov.
Poďme na ďalšiu disciplínu a tou sú skoky na lyžiach. Skáče sa na dvoch lyžiach. Je to jediná disciplína, kde má lyžiar navádzača, ktorý ho navedie na skokanský mostík a ďalej už je to len na skokanovi. Skok sa považuje za úspešný, ak sa skokan po dopade opäť postaví na lyže a prejde výstupnou hranicou označenou dvoma bójkami.
Poslednou disciplínou sú triky. Používa sa na to triková lyža dlhá cca 75cm. Existuje veľmi veľa trikov, ktoré sa dajú robiť na tejto lyži. Každý trik je ohodnotený bodmi, ktoré získa jazdec po úplnom a dokonalom prevedení. Takže lyžiar si vopred pripraví zostavu, ktorú chce vykonať, túto zostavu odovzdáva pred súťažou rozhodcom a tí ho potom ohodnocujú.
V minulosti sa súťažilo aj na wakeboarde, to je niečo podobné ako snowboard. Je to jednoduchšie na ovládanie ako aj na triky a menej námahavé na ruky.
Richard začínal na dvoch lyžiach za asistencie trénerky, ktorá ho navigovala po dráhe na vleku kvôli jeho bezpečnosti ako aj bezpečnosti ostatných lyžiarov, ktorí spadli a boli ešte vo vode, aby ich neprešiel s lyžami. Po zvládnutí základnej techniky, prešiel na slalomovú lyžu. Na tejto lyži dokázal po namáhavých tréningoch prejsť komplet dráhu t.j. 6 bojek pri rýchlosti 31 km/h. Pri vyššej rýchlosti sme nemali možnosť trénovať, lebo počas hodín pre verejnosť sa vlek rýchlejšie nepúšťa.
Nasledovala triková lyža. Tejto sa nestihol plne venovať, nakoľko sa počasie ochladilo a pri nácvikoch trikov ste každú chvíľu vo vode. Základy má zvládnute a pokračovať na nej bude v letnej sezóne 2022. Prešli sme na wakeboard, na ktorom sa naučil viacero trikov na vode ako aj na prekážkach, ktoré sú pri súťažiach zdravích na wakeboardoch, napr. skokanské mostíky tzv. kickre, funboxy a pod. Na tomto vídeu https://youtu.be/xxNcppAwuYE môžte vidieť ako sa mu darilo od začiatku až do konca septembra.
Pri tomto vodnom športe si užil kopec zábavy. Jeho fyzická výkonnosť išla nahor, čo verím že sa prejaví aj na zasneženom svahu. Stretli sme veľa príjemných a ochotných ľudí, ktorí nám radi pomohli. Na začiatku sa Richarda ujala Martina Brutovská, ktorá úsmevom a radami pomohla v začiatkoch. Spoznali sme čerstvého majstra sveta v slalome Samuela Saxu, či nového držiteľa rekordu v skoku na lyžiach Alexandra Vaška ml., ich trénera Alexandra Vaška a trénerku Temenuzhku Csókasovú a mnoho ďalších.
Už teraz sa teší na prvé teplé jarné dni, keď bude môcť opäť na vodný vlek a pokračovať v zlepšovaní sa v tomto športe.
napísal Vladimír Holenda