NEPREHLIADNITE
FOTOGALÉRIA
VIDEOGALÉRIA
PRIPRAVOVANÉ AKCIE
Aj šport zrakovo znevýhodnených potrebuje rýchly reštart
12. december 2020Pán predseda, v akom stave sa aktuálne nachádza asociácia, čo sa týka členskej základne, resp. počtu športov, ktoré reálne fungujú pod vašou strechou?
Dňa 8. decembra 2018 bolo zvolené nové Predsedníctvo SAZPŠ, ktoré si po rokovaní s predsedom SPV Jánom Riapošom dalo za úlohu registrovať všetkých zrakovo znevýhodnených športovcov v databáze RegiSPORT. Dnes je už väčšia časť členov evidovaná. Podľa zaplatených členských príspevkov na rok 2020 má naša asociácia vyše 300 členov, z toho je 200 športovcov. SAZPŠ združuje momentálne 15 športov, no niektoré teraz vôbec nefungujú kvôli opatreniam počas pandémie.
Rok 2020 je ovplyvnený mnohými pandemickými opatreniami. Podarilo sa vám aspoň v niektorých športoch zorganizovať republikové šampionáty?
Pandemické opatrenia nám nedovolili v tomto roku zorganizovať žiaden republikový šampionát. Vo fáze príprav zostali majstrovstvá republiky v kolkoch, aplikovanom stolnom tenise a šachu. Zrušili sme aj tradičný celoslovenský zraz turistov. Oslovili sme viacerých športovcov s otázkou, či by sa zúčastnili na týchto podujatiach, keby sme sa ich rozhodli usporiadať aj napriek celospoločenskej situácii. Drvivá väčšina sa vyjadrila, že by neriskovali a mali by veľké obavy vôbec pricestovať do ich dejiska. Nemalo význam niečo siliť. Veď samotní naši zdravotne znevýhodnení sú veľmi ohrozenou skupinou v dobe koronavírusu.
Ktoré para športy, resp. športovcov na Slovensku radíte medzi najúspešnejšie z hľadiska výsledkov zrakovo znevýhodnených športovcov?
Z hľadiska výsledkov radím medzi najúspešnejších našich paraalpských lyžiarov a paraplavcov. Mnohé mená rezonujú aj medzi medailistami z PH či ZPH. Snáď verejnosti netreba predstavovať Henrietu Farkašovú alebo Jakuba Kraka. Jakub nám pomáha aj pri administrácii v RegiSPORTe. Mňa osobne tešia vynikajúce výsledky mladučkej plavkyne Tatiany Blattnerovej, ktorá si vlani zahrala aj na národnom šampionáte v aplikovanom stolnom tenise. V súčasnosti už má vybojovanú miestenku aj na PH do Tokia.
Jedným z paralympijských športov je aj goalball. Ako sa mu na Slovensku darí?
Goalball v súčasnosti u nás stagnuje. Na jednej strane máme zatvorené telocvične, kde sa dá tento zaujímavý šport realizovať, a na druhej strane hráči sa nemôžu stretávať na tréningoch v skupinách. A k tomuto sa u nás v asociácii pridal ešte ďalší nečakaný moment. V marci náhle skonal náš reprezentačný tréner a nestor československého goalballu Anton Valachovič. Minulý rok v októbri viedol naposledy náš tím na ME C-kategórie v Taliansku. Teraz sme v štádiu rokovaní, kto bude ochotný prebrať po ňom štafetu a byť takou dušou goalballu ako bol Tóno. Za to mu patrí vysloviť jedno obrovské poďakovanie do športového neba.
Nedávno sa konali Majstrovstvá SR v aplikovanom stolnom tenise (tzv. showdowne), ktorý podporila aj Nadácia SPP. Konajú sa v tomto športe aj medzinárodné súťaže s účasťou Slovákov?
Projekt Majstrovstiev SR v aplikovanom stolnom tenise (showdowne) podporila Nadácia SPP sumou 1.000 eur. Hoci sme realizovali iba prípravnú fázu – nákup hracích rakiet pre všetkých hráčov a tréningové sústredenie, aj tak nám poskytnuté finančné prostriedky veľmi pomohli. Zvlášť v situácii, keď pandémia športovcom a športu všeobecne nepraje a neprospieva. Ešte v marci sa naši najlepší showdownisti zúčastnili na medzinárodnom turnaji v Prahe. Nateraz to bolo ich posledné vystúpenie v zahraničí. IBSA v roku 2020 zrušila kontinentálne šampionáty v kolkoch, showdowne, aj šachu. V podstate kopírujeme aj my európsky scenár.
Aká je štruktúra medzinárodných súťaží výhradne pre športy zrakovo znevýhodnených?
Štruktúru medzinárodných súťaží zastrešuje, ako som už vyššie spomínal, medzinárodná organizácia združujúca športy zrakovo znevýhodnených - IBSA. V dvojročných cykloch sa konajú majstrovstvá Európy alebo majstrovstvá sveta. Najbližšie na máj 2021 sú naplánované ME v kolkoch v Poľsku. Ťažko dnes predpovedať, čo bude o pol roka, ale Poliaci si dokázali v tomto roku zorganizovať aspoň národný šampionát v aplikovanom stolnom tenise. Na ich šampionátoch sa však zúčastňujú väčšinou samí mladí hráči. U nás je aj dosť starších hráčov. To je skutočnosť, pre ktorú Predsedníctvo SAZPŠ zobralo na vedomie, že na prvom mieste má byť zdravie a bezpečnosť účastníkov.
Aký je stav pri získavaní nových talentov pre šport zrakovo znevýhodnených? Prípadne z ktorých zariadení ich najčastejšie získavate.
Získavanie nových športových talentov z radov zrakovo znevýhodnených sa deje prostredníctvom spojených internátnych škôl v Bratislave a Levoči. A potom po jednotlivých kluboch. V Levoči funguje centrum športovej činnosti mládeže pod vedením môjho podpredsedu Václava Trnku. Máme mladých kolkárov, showdownistov, lyžiarov, plavcov... Teší ma, že sa rozbehla aj lukostreľba vďaka trénerovi Vladimírovi Holendovi. Ak mám byť však úprimný, tak s nadanými športovcami tápame. Strácajú sa nám pri integrácii žiakov. Špeciálne školy pre zrakovo znevýhodnených majú existenčné problémy, hoci majú utvorené výborné podmienky pre žiakov so zrakovým hendikepom. Tu v súčasnosti zachytíme malé percento talentov. Dnes už nechcú všetci športovať tak, ako tomu bolo kedysi. Keď si k tomu pridáte ešte aj nejaký zdravotný postih, tak je to fakt sizyfovská námaha.
Kde vidíte najväčšie rezervy, ktoré by šport zrakovo znevýhodnených na Slovensku mohli posunúť ďalej?
Hľadať rezervy v momentálne náročnej dobe je veľmi komplikované. Nemáte z čoho vyberať, nemáte čo porovnávať. Nemáme žiadne športové akcie, žiadne športové vyžitie, zápolenie či súťaženie. Nerozbehli sa nám poriadne ani slovenské ligy zrakovo znevýhodnených športovcov v jednotlivých športoch v rámci SAZPŠ. Môžeme porovnať iba stav športu pred koronakrízou a teraz počas nej. A tu sme utrpeli veľký debakel. Všetci nevyhnutne potrebujeme reštart športu, aby sme to celé okolo nás zvládli. Fyzicky, ale aj psychicky. Lebo poviem na rovinu, že to trvá nekonečne dlho. Možno to teraz vyznie čudne, ale aj športovanie v tme má vždy väčší význam ako nešportovať vôbec.
ROMAN VÉGH